Egzamin z kursu unifikacyjno-szkoleniowego dla sędziów Żarskiego Podokręgu (14-03-2009)

HISTORIA

Lubuski Związek Piłki Nożnej (oficjalny skrót Lubuski ZPN) - wojewódzki związek sportowy (stowarzyszenie), działający na terenie województwa lubuskiego, posiadający osobowość prawną, któremu podlegają wszelkie sprawy piłkarskie (zarówno mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) w rozgrywkach regionalnych (ligach oraz Pucharze Polski szczebla okręgowego i wojewódzkiego). Członek Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN).

Historia

Lubuski Związek Piłki Nożnej powołany został 12 maja 2000 w Międzyrzeczu, podczas  "I Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów Okręgu Gorzowskiego i Zielonogórskiego" (brało w nim udział 137 delegatów Zielonogórskiego OZPN i 70 Gorzowskiego OZPN, tj. 93,2% obecnych na 222 uprawnionych do głosowania), mającego dostosować struktury piłkarskie do nowego podziału administracyjnego kraju. Zgodnie z uchwałą PZPN jego organizację pierwotnie powierzono OZPN w Gorzowie Wlkp., jednak w czasie pierwszego walnego zebrania delegaci postanowili na swą siedzibę obrać Zieloną Górę. Mimo wszystko dla usprawnienia organizacji zachowano okręg w Gorzowie Wlkp., podlegający Lubuskiemu ZPN (w trakcie zjazdu formalnie go zniesiono i utworzono jeszcze raz), który są jurysdykcją obejmuje północną część regionu  (dawne województwo gorzowskie).
Ponadto, w trakcie zebrania: uchwalono statut związku, wybrano jego statutowe organy (Zarząd, Komisję Rewizyjną, Sąd Koleżeński), a także powołano podokręgi w: Drezdenku, Krośnie Odrzańskim, Nowej Soli, Słubicach, Świebodzinie, Zielonej Górze i Żarach, ( w 2006 roku powstał podokręg w Żaganiu  po rozdzieleniu podokręgu w Żarach )mające prowadzić rozgrywki klasy B,  C oraz terenowych grup młodzieżowych (juniorów i trampkarzy).
Prezesem Zarządu mianowano Stanisława Fąferę (prezesa ostatniego Zarządu Zielonogórskiego OZPN).   4 sierpnia 2000 delegaci zachowanego OZPN w Gorzowie Wlkp. - działając z upoważnienia Zjazdu -  wybrali władze statutowe OZPN i prezesa Tadeusza Babija.
W sezonie 2000/2001 do rozgrywek organizowanych przez Lubuski ZPN przystąpiło 489 drużyn, zaś w kartotekach Związku figurowało 15.537 zarejestrowanych piłkarzy (uprawnionych do gry było natomiast 9.837).
9 lutego 2002, w zielonogórskiej Palmiarni - w trakcie uroczystego balu - ogłoszono wyniki I plebiscytu na najlepszego piłkarza i trenera województwa lubuskiego roku 2001 (głosowali czytelnicy Gazety Lubuskiej), w którym zwyciężyli ówcześni przedstawiciele trzecioligowej Pogoni Świebodzin – Andrzej Puchacz (zawodnik) oraz Rafał Wojewódka (szkoleniowiec).
18 września 2004, podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo Wyborczego Lubuskiego ZPN, delegaci wybrali nowe władze z Romualdem Jankowiakiem - jako nowym Prezesem Zarządu - na czele.
W sezonie 2006/2007 Lubuski ZPN prowadzi rozgrywki na 5 seniorskich poziomach ligowych: IV lidze (1 grupa), klasie okręgowej (2 grupy), klasie A (5 grup), klasie B (9 grup) i klasie C (2 grupy), w których uczestniczą łącznie 243 zespoły.Ponadto organizuje ligowe rozgrywki: juniorów starszych, juniorów młodszych, trampkarzy starszych, trampkarzy młodszych, orlików oraz żaków.