PRZEDSEZONOWE SPOTKANIE DZIAŁACZY W SIEDZIBIE PODOKRĘGU

- ZASADY AWANSÓW I SPADKÓW –OKRĘG POŁUDNIE – SENIORZY

1. Awanse do wyższych klas rozgrywkowych

IV liga

Seniorzy          Do III ligi:

Pierwszy i drugi zespół

W przypadku rezygnacji z awansu przez mistrza lub wicemistrza (np. brak licencji i innych przyczyn) w pierwszej kolejności ich miejsce zajmą drużyny z najwyższych lokat spadkowych III ligi, zaś ewentualna rezygnacja tych drużyn z udziału w rozgrywkach kolejnego sezonu sprawi, iż awans obejmie drużyny z miejsca 3-ciego lub najdalej 4-tego.

Klasa Okręgowa

Seniorzy          Do IV ligi:

Pierwszy i drugi zespół z obu grup /4/ – (południe 2 – północ - 2)

W przypadku rezygnacji z awansu przez mistrza lub wicemistrza (np. brak licencji i innych przyczyn) w pierwszej kolejności ich miejsce zajmą drużyny z najwyższych lokat spadkowych IV ligi, zaś ewentualna rezygnacja tych drużyn z udziału w rozgrywkach kolejnego sezonu sprawi, iż awans obejmie drużyny z miejsca 3-ciego lub najdalej 4-tego.

„A” Klasa

Seniorzy          Do Klasy Okręgowej:

Mistrzowie poszczególnych Klas A - /3- drużyny z okręgu południe/

„B” Klasa

Seniorzy          Do „A” Klasy;

Po sezonie 2013/2014 – awansuje pierwszy i drugi zespół z każdej grupy Klasy „B” (12 zespołów). W przypadku, jeżeli Podokręg prowadzi 2-dwie  grupy Klasy B to awansują tylko mistrzowie tych klas. Zarząd Lubuskiego ZPN ma prawo dokooptowania do rozgrywek klasy A kolejnych zespołów z Klasy B o ile zajdzie taka potrzeba.

2. Spadki do niższych klas rozgrywkowych

Z IV ligi oprócz zespołów, które zajęły odpowiednio miejsca 15 i 16 spada tyle drużyn, aby po awansie do III ligi (2 drużyn) i ewentualnych spadkach z III ligi i zdegradowanych z wyższych lig (o 2 klasy w przypadku wycofania z rozgrywek, nieuzyskaniu licencji) oraz jej uzupełnieniu poprzez awans zespołów, które zajęły 1 i 2 miejsca w każdej z grup Klasy Okręgowej, liczyła 16 zespołów.

Z Grupy Południowej spada drużyna z 16 miejsca. Większa ilość spadających zespołów zależna będzie od ilości drużyn, które spadną z wyższych lig, według przynależności terytorialnych struktur związkowych tak aby po awansach do IV ligi (2 zespoły) oraz ich uzupełnienia poprzez awans mistrzów grup A klasy (3 drużyny) oraz spadkach z IV ligi grupa liczyła 16 zespołów.

Z „A” klasy oprócz zespołów, które zajmą w swoich grupach ostatnie 16 miejsca spada dodatkowo tyle zespołów, by po jej uzupełnieniu przez mistrzów i wicemistrzów „B” klasy (12 drużyn) i awansach do Klasy Okręgowej i spadkach z Klasy Okręgowej, każda z 4-rech grup liczyła po 14 zespołów. (W przypadku nadmiaru drużyn, spadają dodatkowo drużyny z 15 i w dalszej kolejności z 14 miejsca, decyduje - ilość zdobytych punktów, korzystniejsza różnica bramek a następnie ilość zdobytych bramek, w przypadku dalszej konieczności losowanie w obecności zainteresowanych klubów a w przypadku wystąpienia braków w poszczególnej grupie klasy A dodatkowo awans uzyska drużyna z  3-ciego miejsca klasy B o najlepszej średniej ilość zdobytych punktów na mecz.

Ilość miejsc spadkowych ustalają odrębnym Regulaminem (przed rozgrywkami) Zarządy poszczególnych Okręgów i Podokręgów. Regulaminy podlegają zatwierdzeniu przez Prezydium Zarządu Lubuskiego ZPN.

3. W rozgrywkach seniorów, w przypadku rezygnacji któregokolwiek zespołu z prawa awansu lub nieotrzymania licencji w pierwszej kolejności ich miejsce zajmą drużyny z najwyższych lokat spadkowych, zaś ewentualna rezygnacja tych drużyn z udziału w rozgrywkach kolejnego sezonu sprawi, iż awans obejmie drużyny z lokat 2 ( w przypadku awansu 1 drużyny) bądź lokaty 3  najdalej 4-tej przy awansach 2 drużyn.

4. Od sezonu 2014/2015 - Klasa A (okręg południe) składać się będzie z 56 drużyn, podzielonych terytorialnie na 4 grupy, po 14 drużyn każda. Po sezonie 2013/2014 z Klasy A, do Klasy Okręgowej awansują tylko mistrzowie z poszczególnej grupy (4 drużyny). Spadek z klasy „A” do Klasy „B” obligatoryjnie obejmie ostatnie zespoły z poszczególnej grupy /16 miejsca/

5. W przypadku, kiedy dla spełnienia wymaganej liczby zespołów /14/ w każdej z grup Klasy „A” wówczas wymagany będzie spadek kolejnych drużyn, Wydział Gier zarządzi dodatkową tabele pomiędzy drużynami, które zajęły 15 miejsca, a w dalszej kolejności 14 miejsce i drużyna /drużyny/ z najmniejszą ilością punktów i niekorzystnym stosunkiem bramek, zostaną zdegradowane do klasy „B” tak aby każda z grup liczyła po 14 zespołów.

6. Awanse i spadki w zespołach młodzieżowych podane będą w terminie późniejszym odrębnym pismem.