Lubuski Związek Piłki Nożnej; Podokręg Żary - strona oficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 6 gości

dzisiaj: 372, wczoraj: 270
ogółem: 2 306 629

statystyki szczegółowe

Kontakty

Kontakty email


Przewodniczący:
 
Kier. Gier i Ewidencji:
 
Sekretarz :
 

Losowa galeria

KURS KONKURSOWY (4-07-2009)
Ładowanie...

Aktualności

REGULAMIN SĘDZIÓW KLASY

  • autor: moderator, 2009-03-25 20:01

Zasady awansu i spadku sędziów w klasie “B” Lubuskiego Kolegium Sędziów w Zielonej Górze - Obowiązują od sezonu 2008/2009.


1. Niniejsze zasady zostały dostosowane do wymogów Konwencji Sędziowskiej UEFA, co jest podstawowym warunkiem przystąpienia Kolegium Sędziów PZPN, a co za tym idzie Lubuskiego Kolegium Sędziów zwanego dalej LKS do powyższej konwencji.

2. Użyte w niniejszych zasadach określenie “Sędzia” oznacza sędziego uprawnionego do prowadzenia zawodów w klasie “B”, klasie “C” oraz rozgrywek grup młodzieżowych prowadzonych przez Podokręgi Lubuskiego Związku Piłki Nożnej.

3. Ilekroć mowa w niniejszych zasadach o “sezonie rozgrywkowym” należy przez to rozumieć cykl rozgrywkowy (jesień – wiosna).

4. Sędzia musi spełniać następujące wymagania:

a- posiadać sprawność fizyczną oraz sportową sylwetkę,

b- odznaczać się nienaganną postawą etyczna-moralną,

c- działać aktywnie w macierzystej organizacji sędziowskiej - szczególnie w zakresie szkolenia,

d- osiągać pozytywne oceny na prowadzonych zawodach,

e- nie może być pracownikiem ani działaczem społecznym klubu piłkarskiego posiadającego sekcję piłki nożnej, nie może też otrzymywać żadnych świadczeń od klubów, z wyjątkiem ryczałtu sędziowskiego (za wyjątkiem czynnego zawodnika z zastrzeżeniem, że nie może prowadzić zawody jako sędzia główny oraz asystent w tej klasie rozgrywek, w której gra jako zawodnik).

f- wykazywać właściwą dyspozycyjność do prowadzenia zawodów.

5. Uprawnienia do prowadzenia zawodów dla sędziów nadawane są na jeden sezon rozgrywkowy.

6. W uzasadnionych przypadkach Zarząd Podkolegium Sędziów ma prawo cofnąć uprawnienia sędziego danej klasy rozgrywkowej w trakcie trwania sezonu rozgrywkowego, gdy spełniony jest przynajmniej jeden z warunków:

a - łamie lub uchyla się od spełniania wymogów ujętych w niniejszych zasadach,

b - naruszy normy etyczno-moralne w związku z pełnieniem funkcji sędziego (w tym również, gdy zostanie skazany prawomocnym wyrokiem przez sąd powszechny za przestępstwa popełnione umyślnie),

c - nie przestrzega regulaminów i postanowień PZPN i LZPN,

d - nie uczestniczy aktywnie i czynnie w działalności organizacyjnej i szkoleniach,

e - prowadzi zawody na niezadowalającym poziomie.

Rozdział II. Postanowienia dotyczące wieku i liczby sędziów w poszczególnych klasach

1. Sędzia klasy “B”, który w danym roku kalendarzowym osiągnie granicę wieku, tj. 65 lat  nie uzyskuje prolongaty uprawnień na następny sezon rozgrywkowy.

2. Jako miarodajny przyjmuje się wiek, osiągnięty przez sędziego w danym roku kalendarzowym, jaki sędzia osiągnie na dzień 31 grudnia.

3. Uprawnienia sędziego do prowadzenia zawodów kończą się najpóźniej 30 czerwca 2009 roku.

4. Sędzia, który osiąga granice wieku w danym roku kalendarzowym, nie uzyskuje prolongaty swoich uprawnień począwszy od rundy jesiennej.

5. Kandydat na sędziego klasy “A” – nie może mieć więcej niż 40 lat – w przypadku uzyskania awansu po raz pierwszy.

Rozdział III. Egzaminy praktyczne – obserwacje

1. Na wyznaczonych zawodach klasy “B”, klasy “C” i rozgrywek o Puchar Polski na szczeblu Podokręgu sędziowie poddawani są egzaminowi praktycznemu. Oceny są wystawiane w skali 5 do 10 co 0,1 w oparciu o wytyczne KS PZPN i stanowią jeden z elementów listy klasyfikacyjnej przy rozpatrywaniu awansów i spadków sędziów przez Zarząd Podkolegium Sędziów.

2. Sędziowie prezentujący wysoki poziom prowadzenia zawodów będą częściej uwzględniani w obsadzie zawodów, natomiast prezentujący słabszy poziom – rzadziej.

Ilość otrzymywanych zawodów do prowadzenia przez sędziego nie podlega roszczeniom ze strony sędziego i nie podlega uzasadnianiu ze strony Zarządu Podkolegium Sędziów.

3. Do średniej oceny zalicza się wszystkie wyniki egzaminów praktycznych uzyskane na zawodach, do prowadzenia których sędzia został wyznaczony przez Zarząd Podkolegium Sędziów.

4. Sędzia, który w trakcie sezonu rozgrywkowego uzyska ocenę 6,00 i mniej z egzaminu praktycznego zostanie odsunięty od prowadzenia zawodów na minimum 4 terminy rozgrywkowe.

5. Po złożeniu egzaminu komisyjnego jeżeli wynikiem tej obserwacji będzie ocena niższa niż 6.50, to sędzia ten zostanie wycofany z listy sędziów, a Zarząd Podkolegium Sędziów podejmie odpowiednią decyzję odnośnie przydatności sędziego do danej klasy rozgrywkowej.

6. Sędzia prowadzący zawody na poziomie niezadowalającym, który otrzyma ocenę 5,00 lub dwukrotnie ocenę 6,00 i mniej – zostanie automatycznie przesunięty do klasy niższej.

7. Na podstawie obowiązującego niniejszego Regulaminu Awansów i Spadków sędziów klasy “B”, po zakończeniu rundy jesiennej Komisja Szkoleniowa Zarządu Podkolegium Sędziów przedstawi listę kandydatów spełniających warunki do uzyskania awansu do klasy “A”.

8. Sędzia, który z egzaminu praktycznego uzyskał ocenę nizszą niż 7,00 nie zostanie umieszczony na liście do awansu.

9. Sędzia, który w trakcie sezonu rozgrywkowego urlopował się na dłużej niż 3 miesiące – nie może uzyskać awansu do klasy “A”.

Rozdział IV. Egzaminy teoretyczne i kondycyjne

1. W każdym sezonie rozgrywkowym Zarząd Podkolegium Sędziów organizuje następujące kursy i egzaminy:

a- zimowy kurs dla sędziów zaliczeniowy,

b- letni kurs dla sędziów konkursowy,

c- konferencje szkoleniowo-unifikacyjne.

2. Program kursów, zakres egzaminów będą każdorazowo ustalane w odrębnym trybie przez powołaną przez Zarząd Podkolegium Sędziów Komisję do przeprowadzenia kursów, Komisję Szkoleniową i zatwierdzone przez Zarząd Podkolegium Sędziów.

3. Na każdym kursie przeprowadzany jest egzamin teoretyczny i kondycyjny.

4. Zarząd Podkolegium Sędziów może na kursie zimowym odstąpić – w przypadku bardzo złych warunków atmosferycznych lub terenowych od przeprowadzenia sprawdzianu kondycyjnego, względnie ograniczyć jego zakres.

5. Kurs zimowy dla sędziów ma charakter zaliczeniowy, lecz wyniki będą wliczane do średnich ocen przy ustalaniu rocznych list klasyfikacyjnych – przy czym minima zaliczeniowe wynoszą:

Dla sędziów ubiegających się o awans do klasy “A”:

a. dla testu pisemnego – 80% prawidłowych odpowiedzi (min. zaliczeniowe 24.0 pkt) b. dla sprawdzianu kondycyjnego - 10 pełnych okrążeń

Dla pozostałych sędziów:

a. dla testu pisemnego – 70% prawidłowych odpowiedzi (min. zaliczeniowe 21.0 pkt) b. dla sprawdzianu kondycyjnego (sprawdzian interwałowy wg ustalonych limitów),

6. Udział w kursach i zaliczenie wszystkich egzaminów jest obowiązkowe dla wszystkich sędziów. Egzaminy teoretyczne i sprawdziany kondycyjne są brane pod uwagę przy rozpatrywaniu awansów i spadków sędziów po zakończeniu sezonu rozgrywkowego. Do awansu może być brany pod uwagę jedynie ten sędzia, który zaliczy egzaminy (letni i zimowy) w pierwszych oficjalnych terminach.

7. Egzamin teoretyczny składa się z 30 pytań

a - należy udzielić odpowiedzi na 30 pytań ( czas 30 minut )

b - odpowiedź pełna – 1,00 pkt,

c - każda odpowiedź błędna (kara zespołowa lub dot. wykluczenia “czerwona kartka”)

powoduje nie zaliczenie odpowiedzi – 0 pkt.

d - Każda odpowiedź niepełna (dot. napomnienia “żółta kartka”) obniża ocenę o 0,5 pkt.

TABELA OCEN   -   EGZAMIN TEORETYCZNY

Punkty                   Ocena

30,0                       5,00

29,5                       4,90

29,0                       4,80

28,5                        4,70

28,0                        4,60

27,5                        4,50

27,0                       4,40

26,5                         4,30

26,0                       4,20

25,5                        4,10

8. Egzamin poprawkowy (wyłącznie jeden termin), o którym mowa w niniejszych zasadach odbywa się tylko w terminie ustalonym przez Zarząd Podkolegium Sędziów.

9. W uzasadnionych przypadkach (choroba, kontuzja potwierdzona zaświadczeniem lekarskim) Zarząd Podkolegium Sędziów ma prawo zwolnić sędziego od uczestniczenia w egzaminach. Nie zwalnia to jednak sędziego od złożenia egzaminów przed Komisją w terminie dodatkowym (uznawanym w tym przypadku jako pierwszy i jedyny termin) wyznaczonym przez Komisję Szkoleniową, jednak bez prawa awansu do klasy wyższej.

10. Sędzia który w trakcie zdawania egzaminu kondycyjnego dozna kontuzji uniemożliwiającej mu zaliczenie tego egzaminu, może egzamin powtórzyć tylko jeden raz w tych samych warunkach na egzaminie poprawkowym. W tym przypadku sędzia poddający się egzaminowi kondycyjnemu na egzaminie poprawkowym po jego zaliczeniu otrzyma ocenę 3.00, jednak bez prawa awansu do klasy wyższej.

11. Sędzia, który nie zaliczył sprawdzianu teoretycznego lub sprawnościowego musi przystąpić do egzaminu poprawkowego w terminie wyznaczonym przez Zarząd Podkolegium Sędziów.

12. Sędziowie poddający się egzaminom teoretycznym bądź kondycyjnym w drugim terminie (termin ostateczny) lub zdający egzamin poprawkowy po ich zaliczeniu otrzymują oceny:

a) za test teoretyczny – 3.00

b) za test kondycyjny – 3.00

13. Do czasu zaliczenia egzaminu sędzia nie jest uwzględniany w obsadzie zawodów. Po powtórnym nie zaliczeniu któregokolwiek z egzaminów w dodatkowym terminie Zarząd Podkolegium Sędziów podejmie odpowiednią decyzję odnośnie przydatności sędziego do danej klasy rozgrywkowej.

                                                Punkty                                 Ocena

25,0                                  4,00

24,5                                   3,90

24,0                                   3,80

23,5                                    3,75

23,0                                  3,70

22,5                                   3,65

22,0                                   3,60

21,5                                    3,55

21,0                                   3,50

Poniżej 21,0                        0,00

14. Sprawdzian kondycyjny – interwałowy.

Dla stworzenia równych warunków dla wszystkich sędziów, test winien odbyć się na bieżni lekkoatletycznej. Dopuszcza się w uzasadnionych przypadkach przeprowadzenie testu interwałowego na bieżni innej niż bieżnia tartanowa z zachowaniem pozostałych warunków niezbędnych do przeprowadzenia egzaminu.

Warunkiem przystąpienia sędziego do egzaminów kondycyjnych jest posiadanie ważnej kadry zdrowia lub zaświadczenia lekarskiego przez upoważnionego lekarza. Sprawdzian ten składa się z dwóch Testów. Warunkiem zaliczenia tego sprawdzianu jest uzyskanie minimum zaliczeniowego z Testu 1 i Testu 2.

Test 1:

6 x 40 metrów w odstępach 1,5 minutowych – maksymalny dopuszczalny czas 6,8 sekundy dla każdego z 6 szybkich biegów – ze startu lotnego. Jeżeli sędzia upada lub potyka się, dostaje dodatkową próbę (1 próba = 1 x 40 metrów). Jeśli sędzia nie zalicza jednej z sześciu prób, to dostaje tylko jedną dodatkową próbę po szóstym starcie. Jeśli dwa sprinty są nie zaliczone, to sędzia nie zalicza tego testu.

Test 2:

Sprawdzający naprzemienną aktywność biegu z chodem. Na pierwszy gwizdek prowadzącego test – sędziowie muszą pokonać 150 metrów w czasie 35 sekund z miejsca startu. Po czym mają oni 45 sekund na pokonanie 50 metrów idąc. Na kolejny sygnał gwizdka sędziowie muszą ponownie przebiec 150 metrów w czasie 35 sekund, po czym następuje przejście 50 metrów w czasie 45 sekund. To składa się na 1 okrążenie. Każdy sędzia musi przybyć przed sygnałem gwizdka do “strefy chodzenia”, którą wyznaczają 4 pachołki (3 metry przed i 3 metry za oznaczeniem dystansu 150 metrów). Jeśli sędzia wyraźnie nie postawi jednej stopy w “strefie chodzenia”, to obsługujący test sygnalizuje podwyższenie zdarzenie. Za pierwszym razem otrzymuje ostrzeżenie, za drugim zostaje wykluczony.

Sędziowie nie mogą opuścić “strefy chodzenia” przed następnym gwizdkiem.

Kryteria przeliczania dystansu Testu 2 na oceny:

10 pełnych okrążeń ocena 5,00

9 pełnych okrążeń ocena 4,75

8 pełnych okrążeń ocena 4,50

7 pełnych okrążeń ocena 4,00

6 pełnych okrążeń ocena 3,50 dla sędziów powyżej 45 roku życia i pań sędzin

Minimalna ilość okrążeń do zaliczenia tego testu wynosi :

a) dla sędziów do 45 roku życia

- test nr 1: 6 x 40 metrów - 6,8 sekundy dla każdego z 6 szybkich biegów,

- test nr 2: minimum zaliczeniowe 7 pełnych okrążeń.

b) dla sędziów powyżej 45 roku życia oraz pań sędzin

- test nr 1: 6 x 40 metrów - 6,8 sekundy dla każdego z 6 szybkich biegów,

- test nr 2: minimum zaliczeniowe 6 pełnych okrążeń.

15. W przypadku nie osiągnięcia wyznaczonych czasów lub dystansów test kondycyjny nie będzie zaliczony.

16. Ocena sędziów za dany sezon rozgrywkowy z umiejętności teoretycznych jest oceną z egzaminu teoretycznego złożonego na obydwóch kursach.

17. Szkolenie korespondencyjne

Wszyscy sędziowie poddawani są obowiązkowemu szkoleniu korespondencyjnemu.W każdej rundzie sezonu rozgrywkowego sędziowie zobowiązani są do przesłania pracy kontrolnej. O formie i treści pracy korespondencyjnej decyduje Komisja Szkoleniowa.

a - praca nadesłana w terminie “odpowiedzi prawidłowe”     +0,20 pkt.

B - praca nadesłana odpowiedzi niepełne                              +0,10 pkt.

C - praca po terminie /do 7 dni/ lub jej nie zaliczenie                0,00 pkt

D - nie nadesłanie pracy                                                          - 0,20 pkt

Brak pracy spowoduje ponadto wstrzymanie w obsadzie sędziego na wszystkie zawody do momentu wywiązania się z powyższego wymogu.

18. Konferencje szkoleniowo-unifikacyjne.

Wszyscy sędziowie zobowiązani są do udziału w 2 obowiązkowych szkoleniach w każdej rundzie rozgrywkowej przewidzianych w półrocznym planie szkolenia

a) za każde zaliczone uczestnictwo w szkoleniu lub nieobecność usprawiedliwioną działalnością w strukturach LZPN +0,10 pkt.

b) w przypadku nieobecności, sędzia zobowiązany jest w ciągu 14 dni do napisania pracy pisemnej zgodnie z tematyką szkolenia i przesłania do Komisji Szkoleniowej Zarządu Podkolegium Sędziów

c) zaliczenie pracy                              + 0,10 pkt

d) nie zaliczenie pracy                         0,00 pkt

e) nie nadesłanie pracy w terminie   - 0,10 pkt

Rozdział V. Listy klasyfikacyjne

1. Po rundzie jesiennej w klasie “B” Komisja Szkoleniowa Zarządu Podkolegium Sędziów wytypuje kandydatów do awansu do klasy “A” w ilości od 3 do 10 sędziów. Każdy z nich zostanie poddany co najmniej dwukrotnej obserwacji (egzaminowi praktycznemu) w rundzie wiosennej z zastrzeżeniem, że w rundzie jesiennej sędzia ten otrzymał z egzaminu praktycznego (obserwacji) ocenę minimum 7,0.

2. Po zakończeniu każdej rundy rozgrywkowej Zarząd Podkolegium Sędziów ustala listę klasyfikacyjną sędziów danej klasy rozgrywkowej, biorąc pod uwagę :

a) średnia z egzaminu praktycznego +

b) ocena z egzaminu teoretycznego +

c) ocena z egzaminu kondycyjnego +

d) ocena za obecność na szkoleniach +

e) ocena z pracy korespondencyjnej -

f) kary dyscyplinarne.

Punkty ujemne za kary dyscyplinarne:

* napomnienie                                          – 0,10

* nagana                                                   – 0,15

*dyskwalifikacja do 1 miesiąca            – 0,25

* dyskwalifikacja powyżej 1 miesiąca   – 0,30

3. Na podstawie rankingów obu rund, Zarząd Podkolegium Sędziów ustala generalną listę klasyfikacyjną sędziów za sezon 2008/2009, biorąc pod uwagę:

a) wynik z egzaminu zimowego zaliczeniowego +

b) wynik z egzaminu letniego konkursowego =

c) podzielony przez 2

   N = Ob + ( Et1+Et2 ) / 2 + ( Ek1+Ek2 ) / 2 + ( Ks1+Ks2 +Ks3+Ks4) + ( Sk1+Sk2 ) -Kd

N- nota końcowa po sezonie rozgrywkowym

Ob- średnia ocena z obserwacji

Et – ocena z egzaminu teoretycznego

Ek – ocena z egzaminu kondycyjnego

Ks – ocena z konferencji szkoleniowej

Sk – szkolenie korespondencyjne

Kd – kary dyscyplinarne

4. W punktacji stosuje się liczby z ułamkami dziesiętnymi po zaokrągleniu z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku.

5. W przypadku uzyskania przez więcej niż jednego sędziego takiej samej ilości punktów na generalnej liście klasyfikacyjnej po zakończeniu sezonu o miejscu sędziów decyduje kolejno:

a) wyższa średnia z egzaminów praktycznych

b) wynik z egzaminu kondycyjnego

c) wynik z egzaminu teoretycznego

6. Do sklasyfikowania sędziego ubiegającego się o awans do klasy “A” niezbędna jest łączna ilość trzech ocen z egzaminu praktycznego w sezonie rozgrywkowym w posiadanej klasie rozgrywkowej, w tym co najmniej dwie oceny w rundzie wiosennej.

Rozdział VI. Awanse

1. Awans po letnim kursie konkursowym do klasy “A może uzyskać sędzia, który spełni wszystkie warunki zawarte w niniejszych zasadach oraz obecny w pierwszym terminie na obydwóch kursach unifikacyjno – szkoleniowych, który zajmie najwyższe miejsce na generalnej liście klasyfikacyjnej sędziów, był uwzględniony na liście do awansu, a ponadto winien prezentować wysoki poziom sędziowski oraz brać czynny udział w pracach na rzecz organizacji sędziowskiej.

2. Awans po letnim kursie konkursowym uzyska następujący sędzia:

a. z klasy “B” do klasy “A” awans uzyskuje 1 sędzia najwyżej sklasyfikowany na generalnej liście klasyfikacyjnej. Warunkiem awansu do klasy “A” jest uzyskanie następujących norm:

- egzamin kondycyjny - minimum 10 pełnych okrążeń

- egzamin teoretyczny - 80% prawidłowych odpowiedzi (min. zaliczeniowe 24.0 pkt)

Rozdział VII. Postanowienia końcowe

1. Sędzia może być czasowo urlopowany po uprzednim uzyskaniu zgody Zarządu Podkolegium Sędziów.

W stosunku do tych sędziów obowiązujące są wszystkie postanowienia niniejszych zasad dotyczące egzaminów.

2. Zgoda Zarządu Podkolegium Sędziów na czasowe urlopowanie każdorazowo ma zawierać następujące elementy:

a) określić jednoznacznie długość okresu urlopowania,

b) określić wymogi jakie sędzia musi spełnić, aby uzyskać prolongatę uprawnień na nowy sezon rozgrywkowy,

c) jeżeli sędzia jest urlopowany jeden rok i dłużej traci dotychczasową klasę (nie dotyczy (służby wojskowej)

d) każdy czasowy brak dyspozycyjności do prowadzenia zawodów wymaga pisemnego zgłoszenia do Zarządu Podkolegium Sędziów.

3. O zaliczeniu sędziego do określonej grupy sędziów oraz o zakresie niezbędnych w tym celu egzaminów decyduje Zarząd Podkolegium Sędziów.

4. Wprowadza się bezwzględny zakaz kontaktu telefonicznego lub osobistego sędziego z przedstawicielami klubów. Naruszenie powyższego spowoduje wstrzymanie w obsadzie sędziego do prowadzenia zawodów na okres ustalony przez Zarząd Podkolegium Sędziów niezależnie od tego sprawa zostanie przekazana do Wydziału Dyscypliny LZPN.

5. W wyjątkowych wypadkach granica wieku przy awansie sędziego może być podniesiona dla sędziów – byłych zawodników lub sędziów osiągających bardzo dobre wyniki, czynnie udzielających się w pracach organizacji sędziowskiej i spełniających pozostałe wymogi zasad awansu i spadku na wniosek Komisji Szkoleniowej po zatwierdzeniu przez Zarząd Podkolegium Sędziów.

6. W uzasadnionych przypadkach Zarząd Podkolegium Sędziów może wnioskować do Zarządu LKS o nadanie uprawnień w klasie “A” sędziom byłym zawodnikom, którzy osiągają bardzo dobre wyniki z egzaminu praktycznego (obserwacji) poza limitem nawet w trakcie trwania sezonu.

7. W razie zaistnienia nadzwyczajnej sytuacji w kwestii spadku i awansu do podjęcia ewentualnej decyzji upoważnia się Zarząd Podkolegium Sędziów.

8. Do interpretacji niniejszych zasad awansu i spadku sędziów klasy “B” upoważniony jest Zarząd Lubuskiego Kolegium Sędziów.

9. Tracą moc dotychczasowe zasady awansu i spadku sędziów klasy “B” LKS.

10. Niniejsze zasady zostały przyjęte i zatwierdzone przez Zarząd LZPN na posiedzeniu w dniu ........................... roku i obowiązują od początku sezonu rozgrywkowego 2008/2009 do zakończenia sezonu rozgrywkowego 2008/2009.

 


 

Zostań sędzią

Reklama

Wyszukiwarka

Nasze strony


 

 

Wyniki

Ostatnia kolejka 22
Zieloni Drożków 1:8 Fax Bieniów
WKS Łaz 0:3 Huragan Lubomyśl
Tupliczanka Tuplice 6:1 Iskra Jabłoniec
Piast Lubanice 2:0 Łużyczanka Lipinki Łużyckie
Nysa Trzebiel 3:0 Motor Koło

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 23

Polub nas na Facebooku