Lubuski Związek Piłki Nożnej; Podokręg Żary - strona oficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 5 gości

dzisiaj: 318, wczoraj: 270
ogółem: 2 306 575

statystyki szczegółowe

Kontakty

Kontakty email


Przewodniczący:
 
Kier. Gier i Ewidencji:
 
Sekretarz :
 

Losowa galeria

ONI TWORZYLI TERMINARZ
Ładowanie...

Aktualności


ZMIANA TERMINU MECZU

  • autor: th, 2014-11-09 12:27

Na niedzielę 16.11.2014 r. z godz 14.00  na  godz.17.00 przy świetle reflektorów wyznaczono termin pogrzebu najbardziej zasłużonego, utytułowanego,  gminnego  Klubu w powiecie (a może i w województwie) . Uroczystość pogrzebową ma uświetnić drużyna Granicy Żarki Wielkie aspirująca ponownie do awansu do klasy A. ( fotografia stadionu rzęsiście oświetlonego na tą okoliczność : http://spartagrabik.futbolowo.pl/

Działacze z obecnym prezesem Stanisławem Galusem na czele orzekli, że czas pogrążyć PZPN i doprowadzić do jego zapaści występując ze struktur LZPN  i przejść do krzewienia kultury fizycznej w zamieszkiwanej miejscowości w systemie turniejów z podobnymi drużynami skrzykiwanymi na czas turnieju bez żadnych zasad, sędziów i regulaminów a finansowanych przez Urząd Gminy. Prekursorem tych rozgrywek w Gminie Żary jest miejscowość  Mirostowice Górne, za mała by mieć boisko i drużynę z prawdziwego zdarzenia ale z aspiracjami kilku zapaleńców bez umiejętności zorganizowania profesjonalnego klubu. Przekonali kogoś do swoich wizji rozpowszechniania  sportu daleko od prawdziwych stadionów (10 km od dużego miasta), otrzymali dotacje i organizując karykaturalne turnieje,  zarażają tą ideą innych niezaradnych działaczy którzy nie potrafią sprostać regulaminom rozgrywek profesjonalnych lig. I właśnie w tą stronę zmierzają wszyscy obecnie zrzeszeni w klubie Sparta Grabik. Czy zawsze w Grabiku tak było?

Dla przypomnienia początki powstania i ostatnia dekada : Klubu Sportowego „Sparta” Grabik

„Wiejski Klub Sportowy Sparta Grabik powstał w 1964 roku, za sprawą dwóch pasjonatów: Stefana Trzeciaka i szesnastolatka Ryszarda Fijałka. W klubie działały dwie sekcje: piłki nożnej i tenisa stołowego. Obie nie wymagały zbyt wielu nakładów środków finansowych. W 1965 roku drużynę piłkarską zgłoszono do rozgrywek ligowych klasy C. Duże zaangażowanie działaczy, zawodników i mieszkańców całej wsi w ciągu dwudziestu lat istnienia Klubu zaowocowało pięknym obiektem sportowym na terenie wsi. Zbudowano stadion wiejski z prawdziwego zdarzenia z widownią na 1 500 miejsc, bieżnią, skocznią, kortem, zadaszeniem dla zawodników rezerwowych, szatnią sportową i krytą trybuną. W roku 1987 obiekt sportowy w Grabiku zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Boisko Sportowe na Wsi. W latach następnych powstała obok boiska hala widowiskowo-sportowa. Na owe czasu bardzo nowoczesna. Zakupiono także autobus, którym zawodnicy dojeżdżali na mecze, a mieszkańcy wsi na różne uroczystości. Funkcję prezesa piastowali kolejno: Ryszard Fijałek, Czesław Flaga (od 1989) i Bogusław Olbryś (od 1995). Początkowo klub z Grabika, tak jak i inne okoliczne kluby borykał się z dużymi problemami finansowymi, które omal nie doprowadziły do zawieszania jego działalności. Oprócz drużyny piłkarskiej aktywnie działała sekcja tenisa stołowego, która w 1979 roku zajęła 4 miejsce w rozgrywkach A klasy i po zwycięskich meczach barażowych awansowała do klasy okręgowej. Drużyna piłkarska przeżywała wzloty i upadki. Brała udział w rozgrywkach ligowych od klasy C do A. Najbardziej znanym i utytułowanym wychowankiem Klubu jest Andrzej Lesiak, obecnie trener drugoligowego austriackiego zespołu SV Ried. Zaczynał przygodę z piłką nożną jako piętnastolatek, po roku gry w pierwszej drużynie Sparty przeszedł do III –ligowego Fadomu Nowogród Bobrzański, by półtora roku później grać już w I-ligowym GKS Katowice. Po GKS były zespoły Tirol Innsbruck, Dynamo Drezno i Rapie Wiedeń. A. Lesiak był także reprezentantem Polski w latach 1990-93.” (cyt. http://www.gminazary.pl/PL/563/Sparta__Grabik/).

Po tym wprowadzeniu przejdźmy do ostatniej dekady – sądząc że, jeszcze większych sukcesów Klubu.Za sprawą Piotra Chmielowskiego Klub w sezonie 2006/2007 w Klasie „B” zyskał miano najlepszego w kraju klubu tej klasy i uzyskał awans do klasy „A” wygrywając w sezonie 23 mecze przy jednym remisie, bez porażki z imponującym stosunkiem bramkowym 152-10 . W sezonie następnym jak burza „przeleciał” rozgrywki tej klasy i tylko z jedną porażką z pierwszego miejsca awansował do klasy okręgowej. Grając w niej w sezonie 2008/2009 pewnie awansował z drugiego miejsca do IV ligi pozostając w niej trzy sezony ani razu nie będąc zagrożony spadkiem do niższej klary rozgrywkowej. Sezon 2011/2012 w IV lidze Klub zakończył na 9 miejscu na 16 drużyn z dorobkiem 40 pkt.  w 30 meczach, jednak na wskutek starć personalnych osób związanych z działalnością Klubu został po sezonie wycofany z rozgrywek IV ligi. W nowym sezonie mógł wystartować o 2 klasy niżej, ale i na to nie było stać nowych - starych działaczy którzy zgłosili się do kontynuowania schedy po Piotrze Chmielowskim.

W tym czasie w drużynie grali m.in.: Wojciech Aksamitowski, Łukasz Baworowski, Rafał Dąbrowski, Artur Dewo, Krzysztof Dewo, Kamil Ganczarek, Marek Homik, Paweł Horożaniecki, Łukasz Kaczorowski, Grzegorz Kopernicki, Andrzej Lesiak, Zbigniew Mastalerz, Adrian Mentel, Paweł Niewiadomski, Jarosław Owsiany, Artur Reszczyński, Bartosz Siemiński, Grzegorz Tychowski, Tobiasz Włodarczyk.

Skład ostatniej drużyny z IV ligi:

Bramkarze: Tobiasz Włodarczyk, Mariusz Niedzielan (Łużyczanka Lipinki Łużyckie), Matusz Czubak, (Unia Kunice Żary), Łukasz Budzyński (UKP Zielona Góra).

Obrońcy: Ryszard Grzebyk, Artur Reszczyński, Grzegorz Tychowski (Orzeł Prusice), Michał Kopczyński , Mariusz Zubowicz (Budowlani Lubsko), Jarosław Owsiany, Marek Homik, Kamil Ganczarek (Twardy Świętoszów), Paweł Wiśniewski (Łużyczanka Lipinki Łużyckie), Łukasz Lis (Błękitni Olbrachtów), Mateusz Reczyński (Victoria Ruszów), Maciej Matejko ( Unia Kunice Żary), Mateusz Matyjasek, Maciej Stabiński, Kacper Koziński .

Pomocnicy: Grzegorz Andruszkiewicz, Grzegorz Kopernicki (ŁKS Łęknica), Krzysztof Dewo, Marcin Gromanowski , Adrian Teżyk, (Budowlani Lubsko), Bartosz Siemiński, (Dąb Przybyszów), Krystian Goc (Unia Kunice Żary), Łukasz Kaczorowski (Lechia Zielona Góra), Adrian Mentel (Sprotavia Szprotawa), Zbigniew Mastalerz (Czarni Jelenin, Vitrosilicon-Intra Iłowa), Jogurtha Hamatou , Łukasz Wiśniewski, Piotr Lasek.

Napastnicy: Michał Matysiak, Krzysztof Drzazgowski (Promień Żary), Paweł Niewiadomski (Lechia Zielona Góra), Przemysław Flaga.

Zarząd który podjął się stworzenia drużyny zgodnie z koncepcją udziału w niej wyłącznie miejscowych zawodników doprowadził do tego że, drużyna grając trzeci sezon „ogony” w klasie B, bez wizji poprawy miejsca w tabeli jest wyraźnie sfrustrowana, czego wyrazem są absencje graczy w stawiennictwie się na mecze zgodnie z terminarzem. Prezes i działacze zrzucają winę na Gminę, która według ich przydziela niewystarczające środki do prowadzenia działalności klubu, doszło nawet do tego, że Sparta Grabik jest jedyną drużyną w województwie która uczestniczy w rozgrywkach bez trenera. Pobłażliwość Podokręgu musi mieć swoje granice i po złożeniu deklaracji o wymagalności tego przepisu (brak trenera – 125 zł i 250 zł to kolejne kary a następnie każdy mecz v.o i wykluczenie z rozgrywek) , Prezes Stanisław Galus ogłosił wyjście ze struktur LZPN , przejście na system turniejów nie wiadomo z kim, wg jakich regulaminów, przepisów gry ( FIFA czy Galusa) itp. Najgorsze jest to, że tą koncepcją próbuje zarażać innych także niekompetentnych mających kłopoty z prowadzeniem klubu wg zasady „w kupie weselej”. Czekamy na zainteresowanie się tymi rozgrywkami TV Kartofliska.pl.

A może by tak obecni działacze zrewidowaliby swoje umiejętności i zamiast farsy sprawowania kierownictwa, mając do dyspozycji obiekt sportowy w Grabiku który zdobył  I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Boisko Sportowe na Wsi oddaliby stery komuś kto zatrzyma FIRMĘ SPARTA GRABIK w pikowaniu w dół do śmieszności.

SPARTA GRABIK to jest marka wypracowana przez 40 lat i taplanie się w kałuży z klubikami które jeszcze nie powstały lub mają kilkuletnią bezbarwną bez sukcesów przeszłość nie przystaje tej miejscowości. Kto tego nie rozumie, niech się nie bierze za coś, co przerasta jego zdolności intelektualne.


 

Zostań sędzią

Reklama

Wyszukiwarka

Nasze strony


 

 

Wyniki

Ostatnia kolejka 22
Zieloni Drożków 1:8 Fax Bieniów
WKS Łaz 0:3 Huragan Lubomyśl
Tupliczanka Tuplice 6:1 Iskra Jabłoniec
Piast Lubanice 2:0 Łużyczanka Lipinki Łużyckie
Nysa Trzebiel 3:0 Motor Koło

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 23

Polub nas na Facebooku