NASZE ŻAKI

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej

• autor: th, 2010-06-11 13:19

W dniach 11 czerwca do 11 lipca na stadionach Republiki Południowej Afryki rozegrane zostaną Piłkarskie Mistrzostwa Świata - marzenie każdego zawodnika na całym świecie.

90000 ludzi zasiądzie w Johannesburgu na największym stadionie w Afryce, by świętować mecz otwierający Mistrzostwa Świata. Meksykanie, by zepsuć zabawę, będą musieli walczyć nie tylko z piłkarzami RPA, ale i z wszechogarniający tumultem.  Statystyki przemawiają jednak za gospodarzami. Afrykańskie drużyny wygrywały ostatnio, gdy grały w meczach otwarcia. Tak było, gdy Kamerun pokonał w 1990 Argentynę i w 2002, gdy Senegal zwyciężył Francję.

Drugi mecz mistrzostw (Urugwaj - Francja), z punktu widzenia sportowego wygląda bardziej pasjonująco. Czy 23-letni napastnik Ajaksu Amsterdam Luis Suarez rzeczywiście ma szansę zostać gwiazdą globalną? W 34 meczach minionego sezonu zdobył w lidze holenderskiej 35 bramek, a więc nawet więcej niż niewiarygodny Argentyńczyk Leo Messi dla Barcelony (34).

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej  zostały po raz pierwszy zorganizowane w roku 1930 w Urugwaju. Od 1946 r. nazywane były Pucharem Julesa Rimeta (Coupe de Jules Rimet). Pierwszym trofeum przyznawanym zwycięzcom była Złota Nike (Nike d'Or), która miała przypaść na własność pierwszej drużynie, która zdobędzie tytuł trzykrotnie – uczynili to w 1970 Brazylijczycy. Statuetka ta została jednak skradziona w 1983.

Jedynym krajem, który uczestniczył we wszystkich MŚ jest Brazylia.

Najwięcej tytułów zdobyli dotąd Brazylijczycy – pięć, Włosi – cztery, Niemcy – trzy tytuły, po dwa Argentyńczycy i Urugwajczycy. Mistrzostwa wygrali jeden raz: Francuzi i Anglicy. W finałach występowali także Holendrzy (dwa razy), Czechosłowacy (dwa razy) Węgrzy (dwa razy) i Szwedzi.

Zespoły europejskie zwyciężały wyłącznie w mistrzostwach organizowanych w Europie, natomiast południowoamerykańskie – także poza swoim kontynentem, w tym w Europie (ekipa Brazylii zwyciężyła w Szwecji w 1958 i w Korei Płd. i Japonii w 2002).

Reprezentacja Polski dwukrotnie zajęła 3. miejsce w mistrzostwach świata – w 1974 roku w Niemczech, kiedy to królem strzelców został Grzegorz Lato i w 1982 roku w Hiszpanii.